Bana Kudüs'ü Anlat, Çocuk Kitabı Çağrı Süresi 15.01.2017 tarihine Uzatıldı.


4366 | 27.02.2016
| |

EĞİTİMCİLER BİRLİĞİ SENDİKASI KONYA 2 NOLU ŞUBE İLE TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KONYA ŞUBESİ MEHMET AKİF İNAN’IN KUDÜS MİSYONUNA SAHİP ÇIKIYOR!

Eğitimciler Birliği Sendikası Konya 2 Nolu Şube ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ortak yaptığı basın toplantısı ile ‘Kudüs Konulu çocuk Kitabı Çağrısı’ yaptı. Şube Başkanı Şenol METİN basın toplantısında;   

“Bir erdemliler hareketi olarak gördüğümüz Eğitim-Bir-Sen’in Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın ektiği bir tohum daha bugün filiz veriyor. 2000 yılında aramızdan ayrılan ancak çizdiği ufuk ile istikametimizi bugun bile belirleyen Kudus Şairine vefamızı gösterecek bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Bu proje Eğitim-Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Üniversite ve Yurtkur Şubesi ile Yazarlar Birliği Konya Şubesinin ortak bir projesidir.  Proje Detaylarını birazdan arkadaşlarım sizlerle paylaşacaklar.

Değerli basın mensupları;

 Kudus Şairi emsalsiz şiirinde…

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde 
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu 

Diyordu. Mescidi Aksa için yüreği yaralı bir kadro bugun sizlerle paylaşacağımız proje için bir araya geldi.” diyerek konuşmasına devam eden Şenol METİN, Projenin amacı hakkında şunları söyledi;

“Batıya bakmaktan şaşı olmuş bir milletin çocuklarına ilk kıblesini hatırlatmayı amaçlayan Bu Proje, Eğitim Bir Sen Şubesi adına Şube Eğitim ve Sosyal İşler Başkanımız Prof. Dr. Güngör KARAUĞUZ ile Yazarlar Birliği Konya Şubesi adına Şube Sekreteri Osman BOZDEMİR tarafından yürütecektir. Eserlerin ön eleme sürecinin yönetimi ve seçici kurul üyeleri ile koordinasyonu ise Doç. Dr. Abdullah HARMANCI ile Yazar Vural KAYA tarafından sağlanacaktır.” Dedi. Konuşmasının son bölümünde;    

‘Gözlerim yollarda bekler dururum

Nerde Kardeşlerim diyordu bir ses

İlk kiblesi benim ulu Nebinin

Unuttu mu bunu acaba herkes

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde 
Götür müslümana selam diyordu 
Dayanamıyorum bu ayrılığa 
Kucaklasın beni İslâm diyordu.’ Dizeleriyle devam etti. Akabinde;

 

Halepli bir marangozun minberi niçin yaptığını anlattığında 7 yaşlarında olan Selahaddin EYYUBİ’nin vizyonuna sahip çıkacak bir neslin inşasına katkıda bulunmak Bu Projenin nihai amacıdır. Bu Proje ile Halepli marangozun misyonu şimdi bu salonda hayat bulmaktadır. Kudüs koşusunda çocukların her daim önde oldukları, Mescidi Aksa’yı tekrar İslamla  kucaklamasına sağlayacak Selahaddin EYYUBİ’ lerin  yetişmesine bir nebze katkımız olursa işte bu ahiret azığımız olacaktır.” Dedi.

Ardından Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanvekili Prof. Dr. Hayri ERTEN;  Mehmet Akif İNAN’ın kurucusu olduğu Eğitim-Bir-Sen ile  böyle bir projede işbirliği içinde olmayı ve O’nun misyonuna birlikte sahip çıkmamızı önemli gördüğünü ifade ederken, Mehmet Akif İNAN gibi sembol bir şahsiyetin her iki kurumun da ortak değeri olduğunu ifade etti. Bu Projenin bir Dirilişe, Öze dönüşe vesile olması dilekleri ile  konuşmasını sonlandırdı.

Projenin Eğitim-Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube adına yürütücülüğünü üstlenen Şube Eğitim ve Sosyal İşler Başkanı Prof. Dr. Güngör KARAUĞUZ,  Kudüs’un bütün dinler için Kutsal bir mekan olduğunu söylerken Kudüs’ün huzuru islamla bulduğunu, islamdan ayrı düştüğünde ise acılarla yoğrulduğunu Kudüs tarihinden örneklerle anlattı. Konuşmasında;

“ Dünyanın en eski şehirlerinden biridir Kudüs…

Müslümanların ilk kiblesi Mescit-i Aksa’nın evi kudüs.

Kubbetu-s Sahra’nın mekanı Kudüs…

Tüm dinlerin kutsal şehri Kudüs.

Yarım asırdır Siyonist Yahudilerin işgali altındaki İslam kenti…

Peygamberimizin miraca çıktığı kutlu şehir.

Umudun şehri, imanın şehri, direnişin şehri Kudüs…

Dünya Müslümanlarının ortak derdi, uyanışın anahtarı Kudüs…

İntifadanın, Şeyh Ahmed Yasin’in şehri Kudüs…” dizeleriyle şiirleşen konuşmasında Kudüs davasını doğru anlatabilmek ve çocuk edebiyatındaki Kudüs temasının boşluğunu doldurmak için Eğitim-Bir-Sen ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi olarak ‘Bana Kudüs’ü Anlat’ başlıklı Çocuk Kitabı çağrısı yapıyoruz. Katkı verecek herkese şükranlarımı sunuyor, Allaha emanet olunuz.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

Basın toplantısında son olarak Çocuk Edebiyatçısı ve Seçici Kurul üyesi Vural KAYA söz aldı. “Yarışmanın kanayan yaramız Kudüsümüzü çocuk edebiyatı çerçevesinde işleyecek yazarlarımızın yarışacağını” ifade ederek “ Kudus temalı çocuk edebiyatının bütün türleri ile yarışmaya katılabileceklerini, seçici kurulun alanında uzman çocuk edebiyatçılarından oluştuğunu, yarışmanın amatör ve profesyonel tüm yazarlara açık olduğunu, seçici kurul tarafından uygun görülen eserlerin yayınlanarak  çocuklarımızın beğenisine sunulacağını ve en en önemlisi Kudüs’ü anlatan onlarca çocuk edebiyatı eserinin edebiyat dünyasına kazandırılacağını söyleyerek, böyle bir projede ülkemizin iki güzide kurumunun işbirliğinin diğer sivil toplum kuruluşları içinde de iyi bir öncü örnek bir uygulama olacağını” söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yarışma Şartnamesi için tıklayınız 

Taahhütname için tıklayınız

 

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top